top of page

Jak pomůže Ajurvéda holce ze Západu?

300676483_545320600754151_9147552200086797840_n.jpeg
423036642_1400907801308304_8078925370758594184_n.jpg
v-houpaci-siti-ivonajoga.jpg
350248701_1578699739286102_3842934251795082083_n.jpg
588624a7-236d-48d4-a3e6-324096e96596.JPG
ivonajoga-rozbalovani-podlozky.jpg
Máte pocit, že jen hekticky přežíváte? Chybí vám harmonie v životě? Nechte si poradit od Ajurvédy.

Nauka o zdravém a spokojeném životě s tradicí více než 5000 let začíná být moderní a čím dál více vyhledávaná nejen v Americe.  Ajurvéda odhalí, co je naším přirozeným nastavením, co nám dělá dobře – ať už je to jídlo, denní režim, pohyb, nebo dokonce i sexuální aktivita. Ukáže nám, jak moc a kde jsme se od tohoto původního optimálního nastavení vzdálili a poradí, jakými způsoby se můžeme k harmonii těla i duše opět vrátit. A to jsou témata aktuální pro kohokoli nehledě na kontinent, ve kterém jsme se narodili nebo žijeme.

Nejsem vadná, mám jen příliš silný vítr

S Ajurvédou jsem se setkala už před lety a nadchla mě. Díky ní jsem zjistila, že nejsem vadná nebo porouchaná, ale že mám jen v nerovnováze element Váty – větru. Představte si vítr, jaký je a co dělá. Je nepředvídatelný, věci rozhazuje, dělá v nich nepořádek, vysušuje, často nás znervózňuje, za větrných nocí se nám špatně spí. Vítr může být i ostrý, studený a přináší změnu počasí. A to přesně “Vítr – Váta” ve mně udělal. Byla jsem rozhozená, nestálá, rozjížděla spousty projektů a žádný nedokázala dotáhnout do konce. Můj život byl plný nervozity, měla jsem rozpraskané rty i paty a téměř jsem nespala.

Vítr postupně ovlivnil i další procesy v mém těle, rozdmýchal můj vnitřní Oheň, Pittu, další z elementů, se kterými Ajurvéda pracuje. Ten můj často pálil víc, než bylo třeba. Volila jsem drsná slova, dělala rázná rozhodnutí, byla jsem čím dál víc náročná i naštvaná na sebe i okolí. Můj oheň mě doslova spaloval zevnitř, až jsem téměř vyhořela. I toto dokáže Oheň – Pitta, pokud je v nerovnováze. Naopak mi chyběl třetí element – Země – Kapha, která našim životům dodává kvality uzemnění, klidu, jistoty, měkkosti, důvěry. A jelikož jsem měla Kaphy minimum, nebyla jsem příliš laskavou náručí, nebavilo mě vařit, pečovat o rodinný krb, chtěla jsem utíkat, cestovat, být svobodná, nechat svůj divoký vítr vát kamkoli bude chtít.
 

Jak jsem svůj zlobivý vítr zpacifikovala? 

Aby byl vítr dobrý sluha a ne zlý pán, je třeba mu dát hranice a pozvat do svého života alespoň částečně pravidelnost. Naučit se třeba snídat, obědvat nebo večeřet ve stejnou dobu. Zpomalit. Třeba i jen svůj dech. Dlouhý pomalý výdech dokáže zázraky. Vítr se krásně pacifikuje i měkkou mikinou, dekou nebo laskavým objetím. Cokoli teplého, hebkého vítr usměrní. Skvělé, dokonce až životně důležité, jsou teplé obědy jezené v klidu. To je i jedno z nejzásadnějších doporučení Ajurvédy, jíst nejkvalitnější jídlo okolo poledne. V tu dobu je totiž nejsilnější náš vnitřní oheň, naše trávení nejlépe funguje a dokáže si z potravy vzít co nejvíce energie a živin. A to se opravdu snažím dodržovat. Dělám vše pro to, abych měla oběd teplý, ideálně připravený ze sezónních a lokálních surovin. 

Nikdy nesnídám studené jídlo. Chci, aby se mé trávení (Agni) i životní energie hned ráno spokojeně rozhořela a ne, abych ji hned v počátku udusila něčím ledovým.


Pokud hodně cestuju, hledám si klid a rovnováhu kdekoli to jde – například podobný čas, kdy vstávám, nebo chodím spát, snažím se meditovat apod. Někdy je to hodně náročné, tak to prostě nevyjde. Rozhodně se za to nepeskuju, prostě příště to třeba vyjde lépe.

Zamilovala jsem si lněný a sezamový olej (ne z pražených semínek!). Ten totiž úžasně klidní Vátu a já se s ním masíruju. V zimě si ho jemně ohřívám. Je to překrásný rituál, kdy hladím své tělo a děkuju mu. Postupně se učím přidávat i různé ajurvédské koření a bylinky.
 

Chcete pozvat zdraví a krásu podle Ajurvédy i do svého života?

Ajurvéda říká, že stačí, když se snažíme o správnou životosprávu alespoň z 50%. A když někdy “zhřešíme”, máme si to vychutnat, netrápit se a zase se pak co nejdříve vrátit ke zdravějšímu přístupu.

Jelikož miluju nejen Ajurvédu, ale i jógu a především přirozený  život v souladu s přírodou a jejími cykly,

zvu vás na roční společnou online cestu “Zdravá a spokojená celý rok s jógou a Ajurvédou”.

Každý měsíc dostanete : 

  • novou sestavu na cvičení, díky které si zlepšíte kondici a krásně zpevníte tělo

  • součástí balíčku je i meditace do ouška 

  • a zajímavý článek, ve kterém vám vysvětlím, jak daný měsíc vnímá nejen Ajurvéda, ale i tradiční čínská medicína a moudrost našich babiček 

  • doporučení, co je vhodné jíst a jak o sebe pečovat.

Pokud toužíte dostat se do kondice, zpevnit svoji postavu, zlepšit si imunitu i náladu a dozvědět se spousty praktických rad do vašeho každodenního života, pak je roční cyklus pro vás ten pravý. Nečekejte žádné extrémy, ale rozumnou střední cestu, která je realizovatelná pro každého z nás.

Těším se na vás! Přidejte se hned a za pár dní poznáte vy i vaše okolí změny!

Ivona, Jogínka z domečku, autorka komplexní roční cesty “Zdravá a spokojená celý rok s jógou a Ajurvédou”, https://www.ivonajoga.cz/zdrava-a-spokojena

Kdo je Jogínka z domečku?

Jsem Ivona, lektorka jógy a nadšená studentka a propagátorka Ajurvédy, její principy se snažím opravdu žít a aplikovat do svého běžného života. 

Rozhodně nevnímám Ajurvédu jako zkostnatělý archaický systém, naopak. Pro mě je Ajurvéda živým organismem, který se neustále vyvíjí, drží krok s dobou a nabízí neskutečné množství nástrojů, jak lépe poznat sebe sama a udělat si život příjemnější. Je to překrásný doplněk ke studiu jógy, které se věnuji v ČR i zahraničí už více jak 15 let. Oba systémy se skvěle doplňují a podporují.

Žiju v malém domečku na kraji vesnice, obklopená malebnou přírodou. Nejkrásnější chvíle prožívám v sedle svého koně, vedle nás běhá můj pes a my se touláme krajinou.

Příroda je pro mě zdrojem klidu, energie i obrovskou inspirací. Velmi citlivě vnímám její cykly, respektuji ji a i své dvě děti vedu k její ochraně.

ivonajoga-cakry-tecky.png

Dobrou chuť!

Ivona

bottom of page